Ako vybrať spoľahlivý tehotenský test?

Mala si sex a mešká ti menštruácia? Bez ohľadu či chceš alebo nechceš, môžeš byť kľudne tehotná. Aby si si bola istá, máš dve možnosti – môžeš si spraviť tehotenský test alebo zájsť svojmu gynekológovi. Ak sa chceš doktorovi vyhnúť, prečítaj si, ako si vybrať spoľahlivý tehotenský test a  kedy je ten správny čas si ho urobiť.

Aký tehotenský test je spoľahlivý?

Správne si vybrať tehotenský test je veda. Aj ja som najskôr chcela vedieť výsledok použitím testu. Preto som zašla do lekárne, kde mi vedeli odborne poradiť. Zistila som tam totiž, že sa predávajú dva typy testov:

  1. ten, ktorý odhalí tehotenstvo z krvi (je spoľahlivejší, keďže hormón sa v krvi nachádza skôr ako v moči, pomocou ktorej sa iba vylučuje z tela)
  2. ten, ktorý odhalí tehotenstvo z moči (v praxi je tiež obľúbený; odhalí tehotenstvo neskôr ako test z krvi), pričom sú na výber 2 typy (podľa toho z akého množstva hCG v moči dokáže test zachytiť):
    1. test s označením 10 IU/ml – viac citlivý, avšak častejšie sa môže pomýliť
    2. test s označením 25 IU/ml – vhodnejší, ak túžiš po spoľahlivejšom výsledku

Oba typy ti ukážu výsledok na základe obsahu tehotenského hormónu (v skratke ,,hCG“) v tvojej moči/krvi.  Je to hormón, ktorý sa tvorí, ak si tehotná (tvoje vajíčko je oplodnené a zahniezdilo sa na maternici).

Vybrať si môžeš aj z rôznych foriem tehotenských testov – s prúžkami, kazetový, digitálny. Ja som si vybrala test z moči s prúžkami a zvolila balenie s dvomi testami v jednom balení. Opakované potvrdenie tehotnosti je istejšie ako jeden test. 😉

Či ti test ukáže spoľahlivo tehotenstvo závisí aj od času, kedy si ho spravíš.

Kedy si urobiť tehotenský test doma?

Ak sa chceš dozvedieť čo najrýchlejšie, či si tehotná alebo nie, najspolahlivejšia doba pre použitie domáceho testu napr. z moči je v deň, kedy ti mala nastať menzes, ktorá ti vynechala. Teda 12-14 dní po počatí. Vždy z prvého ranného moču. Ak ti teda mešká menštruácia niekoľko dní, kľudne si môžeš spraviť tehotenský test. Mal by spoľahlivo ukázať výsledok. Pri použití domáceho testu, určite postupuj podľa jeho príbalového letáku. Nemala by si užívať žiadne lieky na predpis, môžu skresliť výsledok. Žiadny domáci test nie je 100% spoľahlivý, takže istotu máš až po návšteve gynekológa (tehotnosť potvrdí prostredníctvom krvi a aj cez ultrazvukové vyšetrenie).

PS: Množstvo tehotenského hormónu však vrcholí v 8. až 11. týždni tehotenstva (medzi 2-3 mesiacom tehotenstva), kedy sa aj najviac prejavujú tehotenské nevoľnosti. Preto vtedy už s istotou budeš vedieť, že si tehotná.

 

 

                                                                                                                       Čítať viac článkov z kategórie TU.

 

Foto: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.