Ako na ošetrenie rán po pôrode?

Ak si tou ženou, ktorá utrpela po prirodzenom pôrode poranenie v intímnej oblasti, čítaj ďalej. Spísala som ti niekoľko tipov, ako si môžeš uľaviť  od bolesti a pomôcť hojeniu svojich rán.

Súčasťou pôrodov je aj hrozba poranenia v intímnej oblasti – najmä v oblasti hrádze. Ak sa tak aj stane, nezúfaj, ešte v nemocnici si môžeš pomôcť. Základom je sucho a čistota (po každej návšteve WC sa odporúča sprcha). Určite používaj priedušné popôrodné nohavičky, rany však určite neumývaj mydlom či sprchovými gélmi (kým sa rany úplne nezahoja), po umytí alebo oplachu rany vždy poriadne vysuš. Kľudne si vezmi do pôrodnice aj fén, s ním sa rany sušia najlepšie 😉 .

Tipy na ošetrenie popôrodných rán

Pre zlepšenie hojenia tvojich rán odporúčam najmä:

  • lokálne aplikácie biolampy – pôsobí proti zápalom,
  • oplachy hotovými roztokmi  alebo bylinkami – napr. Repík, Rumanček, Alchemilka či Praslička, Dubová kôra, majú dezinfekčné, protizápalové a upokojujúce účinky. Ja mám skúsenosť  s Repíkom lekárskym a výluhom z neho, ktorým môžeš oplachovať napr. šitie hrádze. Kúpiš ho v lekárni, obchode s bylinkami alebo ho môžeš nájsť aj v záhradke. Prípadne požiadaj muža, aby ti každý deň priniesol do nemocnice čerstvý výluh. Ak máš po pôrode aj homoroidy, bylinky sú vhodné aj na ne.
  • sedacie kúpele (opäť z byliniek, napr. Dubova kôra),
  • enzymoterapiu (hotové prípravky z lekárne),
  • vankúš alebo rektálne koleso (príp. iné koleso s výrezom v strede) – výborná pomôcka, ak ťa rana veľmi bolí v sede. Princípom je, že už nebudeš sedieť priamo na rane, ale na mäkkom povrchu, prípadne budeš mať ranu vyššie a nie na nej sedieť.
  • prípravky na báze gélov alebo spreju s obsahom Chlorofylu (pozor, farbia na zeleno), dostať ich v lekárni. Odporúčajú ich aj v nemocniciach, kedže má antibakteriálne (bakteriostatické) účinky a podporuje granuláciu a epitelizáciu tkaniva pri hojení rán. Vyborný pomocník, ak sa ti nevylúči šicí materiál z jazvy. Dobré je striekať napr. sprej na zlepšenie hojenia vonkajšieho šitia hrádze. Odporúčam. 👌

                                                                                                   Čítaj viac užitočných príspevkov TU.

Foto: Pixabay

Jeden komentár

  1. Mne sa osvedčila príprava pred pôrodom aby som podobným zraneniam predisla. Podarilo sa 👍

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.