Turistika s deťmi: Kvačianska dolina

Nádherná dolina, vhodná aj na turistiku s deťmi. Od nosiacich sa po samostatne chodiace. My sa sem radi vraciame. Kvačianska dolina si ťa proste získa. Poď sa pozrieť a prečítať si prečo…

Základné fakty o Kvačianskej doline

Kde sa nachádza: stredné Slovensko, obec Kvačany (18 km/25 min. od L. Mikuláša; 28 km/35 min. z Ružomberka),

GPS plus kód: 5GRV+7M Kvačany

Dostupnosť: autom na parkovisko, inak peši

Náročnosť: stredne ťažká až ťažká (3 možné turistické trasy)

Možnosť parkovania:  veľké parkovisko pred vstupom, zdarma

Občerstvenie/strava/ubytovanie: bufety s vonkajšími terasami napr. v dedine Veľké Borové, odporúčam vziať vlastnú stravu na túru

Iné možnosti: návšteva Liptovskej Mary, predĺženie túry do Prosieckej doliny (odporúčam iba s väčšími deťmi kvôli náročnosti a trvaniu).

Vhodnosť pre kočíky: nie, terén je rôzny; určite potrebný nosič

Detský kútik/atrakcie: v Kvačianskej doline v časti Mlyny sú zvieratká – kozy (veľmi otravné, vypytujú jedlo) + možnosť obzrieť si starý fungujúci mlyn zvnútra i z vonku; vonkajšie ihriská v bufetoch v obciach okolo; v obci Veľké Borové premáva koč s koňmi, možnosť povoziť sa na poníku v areáli bufetu v obci (sleduj reklamné tabule v obci).

Čím ťa dolina očarí?

Do Kvačianskej doliny sa vyber skôr ráno ako pred obedom (kvôli vysokej návštevnosti doliny). Dá sa tam prísť 3 turistickými cestami. 2 červené náročné sú z Kvačian a z obce Huty. My sme absolvovali z Kvačian (2,8 km po mlyny, 1 hod. priemerným tempom dospeláka), kde je na konci obce pred vstupom do doliny veľké spoplatnené parkovisko, je tu i bufet. Poplatok je priemerný (3 e/deň za auto v r. 2021). Z parkoviska sa ide priamo do hôr, neustále stúpajúcou cestou popri potoku. Po chvíli je pod tebou dosť veľký zráz, treba dávať pozor na deti. Po ceste sa ti naskytne niekoľko atrakcií – 2 x výhľad z vysutej vybudovanej vyhliadky, počas prvej hľadaj s deťmi skalu s názvom (i podobou) Jánošíkova hlava. Druhá, impozantná vyhliadka má názov Vyhliadka Kvačianska dolina. Neskôr budeš míňaj aj Studničku pod Vatrovou.

Vyhliadky po ceste z Kvačian k Mlynom:

kvačianska dolina
Kvačianska dolina

Neskôr, keď narazíš na rozcestník, vydaj sa k starým vodným mlynom Oblazy smerom nadol. Pôjdeš chvíľku strmo dole, kamienky na chodníku sú dosť vyšmýkané. Dávajte si preto veľký pozor, stále budete mať pod sebou vysoký zráz. Dole v doline narazíte na veľmi romantický obraz starých mlynov s potokom, dreveným premostením. Okolo sa pasú kozičky. Je tam i hojdačka pre maličké deti. V hlavnej budove si môžeš kúpiť suveníry.

Okolie Mlynov Oblazov:

Ľahšia, modrá turistická cesta je z obce Veľké Borové. Z dediny najskôr pôjdeš popri krásnej lúke, neskôr vojdeš medzi kopce, pomaly budeš klesať k Mlynom. Po ceste sa ti naskytnú taktiež krásne miesta – vodopád, korene stromov prerastené zemou a iné. Táto cestička je určená pre menej zdatných turistov a menšie deti. Prechádza sa ňou taktiež do Prosieckej doliny.

Cesta od Mlynov k obci Veľké Borové:


Navštív aj tieto TOP miesta:

Viac tipov na výlet s deťmi z celého Slovenska TU.

PS: Ďakujem za zdieľanie článku, oceníš tým moju snahu a čas. Tiež pomôžeš šíriť užitočné informácie iným rodičom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.