prevencia-chorob-deti-emamamamu

Ako na prevenciu pred ochoreniami u detí?

Až 60% detí vo veku do 5 rokov ochorie kvôli slabej imunite a pôsobením pneumokokov – konkrétne baktérie Streptococcus pneumoniae. U dieťatka sa prejaví ako zápal nosových dutín, priedušiek, zápal stredného ucha alebo ako meningitída. Ako teda účinne ochrániť dieťa? Aká prevencia je tá správna? Väčšinou stačia 4 činnosti, ktoré radia lekári a opisujem ich nižšie.

V lekárstve sa ako prevencia pred ochoreniami u detí odporúča:

  • Základom v každom kolektíve – doma i napr. v škôlkach či školách je umývanie rúk detí (pred jedením a po hygiene).
  • Okrem rúk treba robiť aj každodennú hygienu nosnej sliznice dieťaťa – siahni napr. po morskej vode (pri vodnatom výtoku z nosa pýtaj v lekárni morskú vodu s meďou). Je veľa prípravkov, v lekárni ti poradia najlepšie. My si ju s obľubou aplikujeme pri každom soplíku. Pekne zasušuje. V prípade, ak je vo forme spreju a dcérka ju odmieta striekať do nosa, odstreknem z roztoku do vyčistenej a suchej nádobky od kvapiek do nosa (príp. do oka) a podávam do nosa vo forme kvapiek 😉 .
  • Ak tvoje dieťa navštevuje kolektív (škola či škôlka, príp. krúžky, …) odporúčajú sa aj lokálne (ústne probiotiká) s označením pri názve znakom TM alebo R v krúžku. O probiotikách a prebiotikách som písala aj v článku Probiotiká a deti: Ako vplývajú na ich zdravie?, kde sa dozvieš aký je ich význam, aké sú 4 najdôležitejšie kmene baktérií pre novorodencov a deti a aké dávky deťom podávať.
  • 3 mesiace pred nástupom alebo pri nástupe do kolektívu sa odporúča na dobu 3 mesiacov stimulácia imunity dieťaťa (betaglukány, lyzáty probiotických baktérií a kvasníc).

Verím, že takto tvoje detičky zvládnu choroby ľahšie, resp. im úplne predídu. Okrem iného, činnosti vyššie, môže vykonávať aj každý dospelý. 😉 Tak bude zdravšia celá rodina.

A vlastne, ako si pomáhate vy? Máte aj vy účinný recept na baktérie a vírusy?


Čítaj viac o zdraví detí  TU

Zdroj: Mudr. Katarína Bergendiová. 2011. Prevencia recidivujúcich infekcií s kašĺom. In Via practica 8 (5). Pp. 210 -211. Dostupné na internete www.solen.skFeiková et al. Monitoring prevalencie Streptococcus pneumoniae v rôznych kolektívoch. 2009. In Klinická Mikriobiolgie a infekční lekářství 15 (5). Pp. 171-179.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.