febiofest deti emamamamu

Kde hľadať kvalitné edukatívne filmy pre najmenších?

Maškrtné medvede alebo chameleón z Noemovej archy s výchovným posolstvom pre najmenšie deti? Skús s deťmi vzhliadnuť kino filmy, ktoré v multiplexoch nenájdeš :-). 

Filmy s posolstvom pre malé aj väčšie deti


Áno, aj filmy majú svoje posolstvo. Napríklad morálne. Takéto detské, kvalitné filmy si môžte užiť už čoskoro – od 11. do 17. marca 2020 v Bratislave  v rámci Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Premietať sa budú po prvý raz v úplne novej sekcii pre deti a mládež s názvom Filmový kabinet deťom. V kinách Lumière a Mladosť  uvidíš bohatý program, konkrétne kolekciu filmov pre rodiny s deťmi (v popoludňajších hodinách a cez víkend).  Deti sa môžu tešiť aj na tvorivé dielne v sprievodnom programe.

Pre najmenšie deti a ich rodičov sú pripravené detské filmy ako napr.:

Klasická rozprávka Hodinárov učeň, ktorá bude o láske, chamtivosti a malichernosti, ale aj o ľudskej odvahe a šikovnosti. Nad kolískou novorodeného Urbana hovoria dvaja dobrí duchovia osudu o bohatstve a láske, zlá sudička o chudobe a nekonečných strastiach. Čia sudba bude silnejšia?

Krátky animovaný česko-slovenský film Cez palubu! prinesie príbeh Noemovej archy z trochu iného pohľadu. Tvorcovia tu pridávajú drobný bonus – zvierací pár, ktorý by Noe určite zachrániť nechcel. Tvorí ho spomalený chameleón a prekvapivo rýchly a vrtký kivi.

Najmenších divákov tiež potešia animované Maškrtné medvedie príbehy. Jeden je veľký a druhý krpatý. Medveď a Medvedík sú stále hladní. Spolu podnikajú tie najbláznivejšie dobrodružstvá, aby si čo najjednoduchšie naplnili večne prázdne brušká. Uvidíte, ako sa títo zábavní chlpáči zoznámili, ako spolu varia alebo ochutnávajú hľuzovky, ako v lete slávia Vianoce, lebo tie skutočné každú zimu prespia, aj ako sa udobrujú po medvedej hádke.

Naopak, niekoľkoročnú tradíciu majú filmy pre väčšie deti, školákov. Ide o filmy, ktoré  sú sprevádzané diskusiou, lektorským výkladom, alebo pre menšie deti kreatívnou dielňou s odborníkmi na danú tému. Filmy do sekcie starostlivo vyberajú lektori, ktorí pracujú s deťmi už dlhodobo v rámci vzdelávania prostredníctvom filmov ako Asociácia slovenských filmových klubov. Školákom budú premietané snímky ako:

Dojímavý austrálsky príbeh Chlapec a pelikán o sile priateľstva a lásky. Kingley, úspešný podnikateľ na dôchodku a starý otec si spomína na dávno zabudnuté detstvo, ktoré strávil s otcom na odľahlom morskom pobreží. Rozpráva svojej vnučke príbeh o tom, ako zachránil a vychoval neobyčajného osiroteného pelikána Percivala. Ich pozoruhodné dobrodružstvá a jedinečné puto výrazne ovplyvnilo životy oboch.

Dôkazom, že aj dieťa vie zmeniť svojím pozitívnym postojom svet, je nemecký film Rocca mení svet. Statočná, zábavná, jedinečná – taká je jedenásťročná Rocca. Jej otec na ňu ako kozmonaut síce dozerá z výšin vesmíru, dole na Zemi však býva sama, len so svojou veveričkou. Po prvý raz v živote chodí do normálnej školy, kde výrazne vytŕča. A keďže spravodlivosť je u nej vždy na prvom mieste, neváha sa postaviť proti triednej šikane. Aj preto sa skamaráti s bezdomovcom Casparom a chce mu pomôcť.

V nórskej roadmovie Los Bando sa štvorica priateľov vyberie za výhrou na majstrovstvá v rockovej hudbe. Bubeník Grim a gitarista Axel, najlepší kamaráti, majú kapelu Los Bando Immortale. Axelov hlas však nie je najlepší – je otrasný. Grim zatiaľ nenašiel odvahu povedať mu to. Pripravia konkurz, na ktorom sa zúčastní iba Thilda, deväťročná violončelistka. Z miestneho talentovaného jazdca rely Martina zas urobia šoféra, ale netušia, že nemá vodičský preukaz. Partia sympatických čudákov sa vydáva na bláznivú cestu Nórskom a za nimi uháňajú rodičia a policajti.

Emotívny slovenský dokument Kroky na hrane, zaznamenáva šiestich ultrabežcov, ktorí sa vydali na 170-kilometrovú púť z Osvienčimu do Žiliny. V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci Rudolf Vrba a Alfred Wetzler z pekla koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v tábore, aby ich odovzdali svetu. O 73 rokov neskôr si tento skutočný príbeh pripomína šesť ultrabežcov, ktorým beh po autentickej trase úteku zmenil život.

No ako? Zaujal ťa niektorý z filmov? Ak áno, okrem zakúpenia lístkov, si o lístky môžeš ako fanúšik našej fun page zasúťažiť do 8.3.2020 do 23:59 hod.. Stačí zanechať pod súťažným postom komentár s informáciou, o lístky ktorého detského filmu máte ako rodina záujem a o ktorý dátum a čas jeho premietania (čas premietania nájdeš po rozkliknutí vybraného filmu TU). Vybrať si môžeš 1 z týchto filmov:

Cez palubu!/ Přes palubu!

12 min
Hodinárov učeň/ Hodinářův učeň
102 min
Chlapec a pelikán/ Storm Boy
99 min
Kroky na hrane
42 min
Los Bando
94 min
Maškrtné medvedie príbehy
45 min
Rocca mení svet
100 min

Viac o pravidlách súťaže TU: Štatút súťaže_Febiofest_lístky_2020

Ak hľadáš aj iné tipy na voľný čas s deťmi, nájdeš ich  TU.


Foto a text: Zuzana Kizáková, Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava; pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.