prikrmovanie detí emamamamu

Začíname jesť: Základné pravidlá prikrmovania detí

V tomto článku sa ti budem snažiť priblížiť základné pravidlá prikrmovania, ktoré som sumarizovala z rôznych odborných zdrojov.  Tie by mal určite každý rodič osvojiť predtým, ako začne svojmu bábätku podávať tuhú stravu. Odpoviem na otázky – od kedy, ako, čo a akým spôsobom a v akom množstve pripravovať príkrmy.  Rovnako napíšem, čo je a čo nie je vhodné podávať v určitom veku a prečo.  Keďže nie som odborník na výživu a ani pediater, zdrojom mi boli rôzne odborné publikácie, stanoviská detských lekárov a ich odporúčania (buď osobné alebo prostredníctvom vystúpení v televízii), taktiež i výsledky výskumov a i.

PS: Ak si nebudeš niečím v mojom článku istý/-á, poraď sa určite aj s pediatrom. Poskytne ti obšírnejšie a odborné vysvetlenie danej témy.

Začíname prikrmovať…

Nech sa páči, predstavujem základné pravidlá prikrmovania bábätiek, ktorých by si sa minimálne mal/mala pridŕžať. Ja som síce dojčila veľmi krátko, takže dcérka mala zo začiatku umelú formulu kombinovanú s mliečkom od inej mamičky, neskôr iba umelú formulu, ale prikrmovali sme sa úplne podľa tohto návodu.

  1. Prikrmovať začínaš od 17. do 26. týždňa od narodenia bábätka (najmä ak dieťa pije umelú náhradu mlieka). V tomto období treba ochutnať čo najviac nemliečnych príkrmov.
  2. Ak bábätko výhradne dojčíš a bábätko má dostatok výživy z materského mliečka a prospieva, zotrvaj vo výhradnom dojčení  min. do 6 mesiacov veku bábätka.
  3. Do 6. mesiaca veku dieťaťa, ak je bábätko na umelej mliečnej náhrade, by malo ochutnať čo najviac druhov zeleniny a ovocia, ktoré prislúcha konkrétnemu veku (mesiacu), v ktorom ho môžeš dieťaťu podávať. U dojčených bábätiek (v prípade bodu 2 vyššie) začneš až po 6. mesiaci veku. Podrobnú a prehľadnú tabuľku pre zavádzanie jednotlivých potravín nájdeš v tomto článku.
  4. V prvých mesiacoch môžeš príkrmy mixovať. Predtým ich však musíš uvariť vo vode alebo spariť.  Až okolo 10. mesiaca dieťa dokáže zjesť roztlačenú stravu. Prípadne môžeš vyskúšať aj BLW metódu zavádzania potravín (najmä ak bábätko nezje mixovanú stravu), ak bábätko prejavuje záujem o tvoje jedlo, ktoré ješ. O BLW metóde viac v článku.
  5. Prikrmovať začínaš postupne zavádzaním jednotlivých druhov zeleniny (zelenina nie je tak sladká ako ovocie, takže najskôr zavádzaš ju a až potom ovocie). Napr.  začneš zemiakom a podávaš ho bábätku 3-4 dni, pričom sleduješ, či nemá na túto zeleninu alergickú reakciu alebo inú reakciu (zápchu, hnačku, výsyp a pod.). Následne pokračuješ napr. cuketou rovnakým spôsobom.
  6. Vždy musíš sledovať reakciu tela bábätka na novú surovinu!
  7. Príkrmy nekoreníme, nesolíme a necukríme (ani medom, keďže je alergén). Môžeme však dochucovať našimi bylinkami.
  8. Príkrmy podávaš najskôr v malých množstvách (0,5 -1 čajová lyžička), aby dieťatko ochutnalo chuť a oboznámilo sa s novým spôsobom jedenia. Stále  však nezabúdaj dokrmovať dojčením alebo umelou mliečnou náhradou.  Postupne pridávaš množstvo jedla po lyžičkách až kým nedosiahneš cca 150 g porciu pre cca 6 mesačné dieťa.
  9. Zeleninu podávaš po dobu 2-3 týždne od začatia prikrmovania. Vhodné je najskôr zaradiť základnú zeleninu – biela tekvica, mrkva, zemiak a brokolica. Opatrne s listovou zeleninou (najmä bábätka mladšie ako 4-5 mesiacov) a s cviklou, radšej ich do jedálnička zaraď až neskôr. Následne začneš do zeleninových príkrmov pridávať najmä hydinové mäso alebo uvarené vaječné žĺtko (najvhodnejšie mäso je z domáceho chovu – slepačie/kuracie, morčacie, králičie, teľacie).  Odporúča sa podávať 6x do týždňa mäsko (30 g v 1 porcii) a 1x žĺtko (najskôr začínaš štvrťkou žĺtka  a postupne jeho množstvo zvyšuješ). Napokon začneš striedať zeleninové príkrmy s ovocnými príkrmami (ovocie ráno na desiatu a zeleninu na obed/večeru).  Zavádzaš ovocie z nášho zemepisného pásma (napr. jablko, hruška).
  10. Práve (vždy prevarenú!) vodu (nie materské mliečko/umelú náhradu) sa odporúča podávať  bezprostredne po obednom príkrme a taktiež aj medzi príkrmami.  Materské mliečko/umelú náhradu je najlepšie piť až po hodine od kŕmenia príkrmom (ak by sme ho dali bezprostredne po jedle, sťažíme vstrebávanie vitamínov, železa a zaťažíme organizmus).
  11. Do 7. mesiaca by mal stačiť počas dňa iba dvojchodové prikrmovanie – na desiatu ovocie, na večeru – zeleninovo-mäsový príkrm. Po 7. mesiaci ak sa dieťa budí na hlad, môžeme pridať kašu – ryžovú, obilninovú, pšeničnú a pod.  Vždy radšej zarábaj kašu s vodou a keď ju potrebuješ zriediť, môžeš už použiť mliečko (materské alebo umelú náhradu). Kašu podávaj min. 1 – 1,5 pred spánkom, aby sa trávenie bábätka moc nezaťažilo.
  12. Krupicová kaša –  najvhodnejšia je až po 1 roku veku dieťaťa (niektorí odborníci uvádzajú aj od 8. mesiaca).
  13. Dopĺňať tuky (napr. olivový olej, tekvicový olej a pod.) môžeš vtedy, ak zje dieťa veľké množstvo príkrmu, teda keď ho už nie je treba dojčiť. Keďže práve dojčením tuky prijíma prirodzene.
  14. Rybacie mäso zaraď do jedálnička až od 8./9. mesiaca, voľ radšej tunajšie sladkovodné ryby, resp. filety z nich, keďže musíš dávať pozor na kosti.
  15. Jogurty so živou kultúrou môžeš podávať od cca 8. mesiaca dojčeným aj nedojčeným bábätkám. Preferuj biele jogurty.
  16. Kravské mlieko je možné použiť do varenia/v strave po 10. mesiaci, avšak piť ho  je vhodné až po 1. roku veku.
  17. Lepok –  ideálne pre dieťa je, aby sa s lepkom zoznámilo do 6. mesiaca – napr. žužlaním kôrky chleba/ podaním lyžičky pšeničných cestovín (podľa výskumov, ak sa lepok podáva pred 4. mesiacom alebo až po 7. mesiaci, je vyššia pravdepodobnosť vzniku celiakie).
  18. Do 1. roka dieťaťa nesmieš podávať vaječné bielko (ani vo forme praženice, ani samostatne uvarené či surové). Podávaš iba žĺtko, ktoré povaríš vo vriacej vode min. 10 minút a po ošúpaní ho zbavíš zbytkov bielka.
  19. Pšeno/pohánka – kľudne zaraď v 5., 6. mesiaci.
  20. Cesnak je vhodný až od 10. mesiaca, resp. aj neskôr (uvádza sa aj po 1. roku), keďže nafukuje.
  21. Niektoré orechy sú vhodné od 10. mesiaca (ľanové, tekvicové, slnečnicové) v pomletej konzistencii
  22. Med je vhodný až vo veku 2-3 roky (med môže byť infikovaný, preto nie je vhodný pre maličké deti).
  23. Strukoviny – od 8. mesiaca môžeš začať s červenou šošovicou. Fazuľa a  cícer až po 1. roku, keďže dieťa do 3 rokov nevie tolerovať veľké množstvo vlákniny.

V prípade, že nevieš, kedy ktoré ovocie, zelenina, či iné potraviny zaviesť do stravy tvojho dieťatka, pripravila som prehľadnú tabuľku, kde všetko nájdeš.  😉

Ak hľadáš inšpirácie na recepty pre prvé príkrmy klikni TU.

 

PS: Ďakujem za zdieľanie článku, oceníš tým moju snahu a čas. Tiež pomôžeš šíriť užitočné informácie iným rodičom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.