Detske bezvajecne piskoty

Detské piškóty bez vajec, lepku a kravského mlieka

Keď som chcela dať mojej polročne dcére bezvaječné a bezlepkové piškóty, žiadne som v obchodoch nenašla.  Musela som sa teda vynájsť a cesto si vyskladať sama. Nech sa páči, želám príjemné pečenie pre ratolesti 😉 .

Potrebujeme:

  • 50 g kaše  (buď zakúpiš hotovú alebo zvolíš napr. krupicu s pridaním trochy umelej mliečnej náhrady), časť kaše môžeš nahradiť aj jablkovým pyré
  • 100 ml vody
  • 1 PL psyllia (nahrádza vajíčko) – kúpiš v lekárni
  • 1 PL rastlinného tuku na pečenie
  • kypriaci prášok do pečiva
  • vanilkový extrakt alebo výluh z lusku vanilky
Detske bezvajecne piskoty
Detské bezvaječné piskóty

Najskôr zmiešame psyllium s vodou, necháme naboptnať (psyllium sa napije vody a zhustne). K nemu potom primiešame ostatné ingrediencie (ak máte staršie dieťa, môžete cesto ochutiť napr. vanilkou). Cesto by malo mať stredne hustú konzistenciu.

Detské piškóty_cesto
Detské piškóty, cesto

Po chvíli môžme začať tvarovať piškóty – buď urobíte okrúhle alebo podlhovasté, ktoré sa dobre malým deťom držia v ruke.  Ja som robila podlhovasté tak, že som si roh pevného sáčku odstrihla, sáčok naplnila cestom. Cesto následne vytlačila cez otvor v sáčku na papier na pečenie na plechu. Kľudne rob väčšie piškótky. Piekla som  na 160 °C cca. 20 minút. Tvrdšie ostanú po pár dňoch.

Pozor: jedlo nesolíme, nekoreníme, necukríme v prípade, že ide o dieťa mladšie ako 1 rok!

Pokrm z viacerých surovín a s obsahom lepku podávaj, ak si už alergickú reakciu na tieto suroviny vopred u dieťaťa vylúčil/-la tzv. jednodruhovým podávaním daných surovín.

                                                                                                        Čítať viac článkov z kategórie TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.