Klystír pred pôrodom – áno či nie?

Klystír pred samotným pôrodom je téma sama o sebe. Niektoré mamičky sa ho boja, niektoré nie. Niektoré ho odmietajú, niektoré vítajú. Ako je to teda s klystírom, alebo s klyzmou ako sa mu tiež vraví?

Čo vlastne klystír je?

V praxi ide o výplach čreva, ktorý sa realizuje zväčša na začiatku pôrodnej činnosti počas pobytu na izbe tzv. ,,vzdychárni“.  Aj ja som si ho zažila, avšak z môjho pohľadu (a podľa môjho názoru) to nie je nič strašné. Netreba sa ho v žiadnom prípade báť. Áno, je to trošku nepríjemná záležitosť, narušujúca  tvoju intímnu zónu, avšak robí sa  veľmi citlivo.

Ako klystír prebieha v praxi?

Pred klystírom ti sestrička všetko vysvetlí, následne zavedie hadičku do konečníka a z nádobky s teplou vodou zavedie tekutinu do hrubého čreva. Po chvíli je voda v čreve, ty ju na pár desiatok minút zadržíš vo vnútri a následne prejdeš na toaletu, kde sa tvoj konečník a črevo pekne vyčistí. Ak ti to príde nechutné, musím ťa vyviesť z omylu. Predstav si, že by si prišla do nemocnice s plným hrubým črevom, s rozbehnutými pôrodnými bolesťami a začala tlačiť dieťa, pričom by si nedopatrením vytlačila i ,,niečo“ navyše. Áno, aj to sa bežne stáva. Poznám mamičku, ktorej sa to stalo a nebolo to nič príjemné a ani čisté. Samozrejme môže sa to stať i po klystíre, avšak tu máš menšiu šancu, že ti niečo ,,ujde“.

Ja som preto radšej zvolila klystír, ktorý mi zaručil dobrý pocit z nadchádzajúceho pôrodu, čisté črevo (niektorí ľudia si nechávajú klystírom pravidelne čistiť črevá ako prevenciu pred chorobami) a čisté prostredie pri tlačení môjho bábätka.

Samozrejme, nikto ti pri pôrode nemôže klystír nútiť. Ty si môžeš povedať, či ho chceš absolvovať alebo nie. Rovnako si pomocou čapíkov môžeš klystír urobiť i doma pred pôrodom. V tomto prípade sa však poraď so svojim pôrodníkom.

                                                                                                 Čítaj viac článkov z kategórie TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.