telo matky po pôrode

Čo teba a tvoje telo čaká ihneď po pôrode?

Veľkým otáznikom pre (prvo)rodičku je, čo sa bude diať tesne po pôrode. Ide o niekoľko úkonov a situácií, cez ktoré si musí každá žena prejsť. Poď zistiť viac…

Čo čaká čerstvú mamičku hneď po pôrode?

Takže odpovedzme si na jednoduchú otázku, čo nás, ženy, čaká, keď vypudíme svoje dieťatko z maternice? Keďže som si tým prešla, zhrniem všetko do niekoľkých jednoduchých bodov. Nech sa páči:

  • Akonáhle porodíš svoje vytúžené dieťatko, musíš vypudiť aj  svoju placentu, ktorá bábätko vyživovala počas pobytu v brušku. Toto sa udeje  do niekoľkých minúť ako porodíš. K vypudeniu placenty môže pomôcť aj sestrička tým, že zatlačí na tvoje bruško a pomôže sa jej uvoľniť von z tela. Lekár následne skontroluje celistvosť placenty, či nekrvácaš, prípadne zašije hrádzu (ak ju nastrihne či sa samovoľne natrhne).
  • Ukážu a priložia ti tvoje dieťatko na telo.
  • Cca 2 hodiny pobudneš na pôrodnom kresle po vypudení placenty, kvôli sledovaniu prípadných popôrodných komplikácií – napr. krvácania a pod.
  • Odstránia ti príslušenstvo na podávanie utlmujúcich analgetík (ak si ho mala zavedené).
  • Po 2 hodinách po pôrode budeš prevezená  na Oddelenie šestonedelia na konkrétnu izbu.
  • Po pôrode nastáva obdobie šestonedelia, takže budeš krvácať – tvoja maternica sa bude liečiť a regenerovať, až postupne krvácanie ustane. Počas tejto doby je nevyhnutné používať hygienické vložky a venovať zvýšenú pozornosť intímnej hygiene. V prípade popôrodných rán/natrhnutí sa odporúča rany oplachovať napr. odvarom z Repíka lekárskeho a podobných bylín.
  • Maternica sa začne sťahovať do pôvodnej veľkosti. Z tohto dôvodu môžeš pociťovať bolestivé sťahy. Neostýchaj sa si u sestričiek vypýtať i analgetiká, ak je bolesť veľmi nepríjemná.
  • Tvoje mliečne žľazy v prsiach začnú produkovať mliečko. Neváhaj začať s dojčením už na pôrodnom kresle, hneď ako ti priložia bábätko. Nechaj ho, aby si samovoľne našlo prsník a prisalo sa (vie to urobiť intuitívne). Tieto momenty sú jednými z najdôležitejších pre dieťa a matku – pre úspešné spustenie mlieka u matky a správne prisatie sa a pitie  bábätka. Niektoré ženy môžu mať mlieko už pred pôrodom, niektorým sa spustí hneď po pôrode, iným až postupne počas šestonedelia (najčastejšie počas prvých troch dní po pôrode, prípadne i neskôr). Rovnako má každá iné množstvo mliečka. Nezúfaj však, ak budeš mať problém s technikou či množstvom mliečka. Môžeš sa už pred/počas/po pobyte v nemocnici obrátiť na laktačnú poradkyňu. Taktiež prípadne poprosiť inú mamičku o nadojčenie bábätka (ak je mamička zo zdravotného hľadiska v poriadku), či využiť iné dočasné spôsoby výživy dieťatka. POZOR však, pokiaľ sa dá, vyhni sa kŕmeniu z fľaše (použi radšej kŕmenie po prste či cez hadičku).  Dieťatko totiž saje z fľaše iným spôsobom ako z prsníka a navyše z fľaše mu mliečko môže tiecť rýchlejšie a ľahšie, tým začne tvoj prsník odmietať. :-/

                                                                                                      Čítaj viac článkov z kategórie TU.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.