Jej zákernosťou je, že postupuje veľmi rýchlo – do 24 – 48 hodín a môže skončiť trvalými následkami až smrťou. Ak máš dieťa vo veku 1 až 4 roky, prípadne mladistvé dieťa, určite si o nej prečítaj viac v príspevku. Ide skutočne o povinné čítanie a o život.
Objaví sa skôr sezónne, najmä v chladnejších mesiacoch. Ak chceš čo najviac znížiť možnosť nakazenia sa, vyhýbaj sa miestam s množstvom ľudí, keďže sa choroba prenáša vzduchom (kvapôčkami), priamym kontaktom a slinami. Preto dávaj pozor, aby tvoje bábätko nechytalo alebo nedávalo do úst cudzie predmety. Ak ste náhodou prišli do kontaktu s nakazeným, určite o tom informuj lekára, aby ste boli pod dohľadom. Meningitída sa prejaví náhle, po 1-8 dňoch po nakazení sa. Zdanlivo vyzerá ako chrípka.
Podľa čoho meningitídu rozpoznáš?
Meningitída môže byť v začiatkoch ochorenia ťažko rozpoznateľná, avšak sú pre ňu typické tieto príznaky:
- má náhly začiatok,
- prudké bolesti hlavy,
- stuhnutie šije,
- vysoké horúčky,
- bolesti kĺbov, svalov,
- vracanie,
- kŕče,
- červenofialové škvrny na tele (z dôvodu krvácania ciev),
- bezvedomie.
U malých detí/dojčiat/novorodencov ide najmä o prejavy ako:
- apatia a spavosť,
- výrazný nepokoj,
- veľká fontanela na hlave môže byť vyklenutá, pulzujúca,
- dieťa rýchlo stráca sací reflex, odmieta piť,
- bábo vracia a preto je dehydrované (vtedy je fontanela zasa naopak vpadnutá)
- prítomné vysoké teploty nad 38,6°C,
- drobné krvné výronky/škvrny do kože a slizníc veľkosti vpichu špendlíka (najprv na nohách, neskôr sa rozširujú aj inde, čo je závažný prejav choroby!),
- triaška so zimnicou,
- kŕče.
Pri spozorovaní najmä druhej polovice príznakov (avšak nie len pri nich), už ide urgentne o život! Ihneď vyhľadaj lekára kvôli závažnosti prejavov ochorenia! Pri tejto chorobe ide o hodiny!
Ako sa lieči?
Ak sa ju podarí včasne diagnostikovať u detského lekára, predpíše antibiotiká a do 5 až 8 dní bude pacient z choroby fit. Opakujem, je nesmierne dôležité, rozpoznať príznaky včas. Poznám totiž deti v mojom okolí, ktoré ostali s trvalými následkami.
Čítaj viac zaujímavých informácií o zdraví detí TU.
Zdroj: Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Solen, Pediatria pre prax, NPZ
Foto: Pixabay