Reč sa u dieťatka vyvíja v podstate ako posledná, teda až po vývoji pohybu a prijímania potravy. Nie je to náhoda. Ak nastanú ,,problémy“ v predchádzajúcich vývojových fázach, prípadne problém môže byť aj zdravotného alebo genetického charakteru prejaví sa to na reči. Najmä na tom, ako a kedy bábätko začne hovoriť.
Z praxe vidím a počujem, že detičky zvládnu prvé hlásky a niekedy aj slová a jednoduché vety okolo 2. roku veku. Je to úžasný moment. Konečne sa s dieťatkom dá normálne ,,pokecať“. Síce iba s jeho obmedzenou slovnou zásobou, ale dá. Rodičom už ako tak rozumie a dieťa si zároveň pridáva do zbierky nové a nové slová. Avšak veľa detí zasa s rečou ,,otáľa“ aj po 2. roku života, prípadne vydáva iba hlásky. Nedávno som čítala zaujímavý článok, v ktorom logopedička spomínala závery výskumov venovaných vplyvu rôznych faktorov na rozvoj reči u bábätiek. Nestačila som sa čudovať… Vieš, čo môže negatívne vplývať na nástup a rozvoj reči u detičiek?
Faktory ovplyvňujúce reč bábätiek a detí
Buď ide o faktory, ktoré platia pre všetky bábätká spoločne, alebo sú situácie, dotýkajúce sa priamo nedojčených detí.
Všeobecne sa oneskorí nástup reči ak:
❎ sú deti nejako oslabené (predčasne narodené; s genetickou poruchou; porucha sluchu, …)
❎ deti zaostávajú v pohybovom vývoji ( a preto nemajú spevnené všetky svaly a to ovplyvňuje aj ostatné centrá, ktoré sú od nich závislé, napr. reč)
❎ im podávame výlučne mixovanú stravu po 6. mes. (tu sa odporúča BLW metóda príkrmov po úvodných kašiach). Kvôli tomu neprecvičujú svaly tváre a to má vplyv na reč.
❎ preskočenie fázy v pohybovom vývine do 1. roku veku (napr. štvornožkovanie)
❎ prirastená uzdička pod jazykom (prejaví sa to aj sťaženým prijímaním potravy)
U nedojčených detí ak:
❎ je príliš veľký otvor v cumlíku na dojčenskej fľaške a tekutina steká bábätku do hrdla (tým sa neprecvičujú svaly tváre a úst tak, ako majú)
❎ je používanie dojčenskej fľašky aj po 6. mesiaci, príp. jej výlučné používanie po 1. roku (oneskorí sa správny vývin pohybov úst)
Ako je to u vás doma? Dieťatko už džavoce? Ak si si nie istá, či je vývoj reči tvojho bábätka v poriadku, skús skočiť k doktorke. Určite ti poradí ako ďalej, koho vyhľadať. Určite neotáľaj.
Čítaj viac zaujímavých informácií o zdraví detí TU.
Zdroj: logopedička MUDr. Adelaida Fábianová, Logopea
Foto: Pixabay