Epidurálna analgézia: Ako prebieha jej podanie?

Ako sa tlmia pôrodné bolesti prostredníctvom tzv. epidurálky? Aj ja som sa takto pýtala pred mojim pôrodom, keďže som chcela rodiť prirodzene. Odpoveď som dostala na Dňoch otvorených dverí mojej nemocnice a v neposlednej rade som si to nakoniec zažila i osobne, počas pôrodu. Ak si nemala možnosť sa o epidurálke dozvedieť viac, stručne porozprávam ako celý proces od úvodných vybavovačiek až po samotné podanie prebieha.

Návšteva anesteziologickej ambulancie

Existujú rôzne možnosti tlmenia bolesti počas pôrodu, o ktorých som písala v tomto článku. Ak si sa však rozhodla pre ,,epidurál“, musíš pred jeho podaním absolvovať poučenie u anesteziológa v nemocnici (pozri na ordinačné hodiny jeho ordinácie, kam by ťa mal nasmerovať nemocničný gynekológ, ktorému sa zmieň, že by si mala o epidurál záujem). Poučenie absolvuješ počas posledných 6-tich týždňov, kedy chodíš na poradne do nemocnice. U gynekológa ti urobia i odbery potrebné k podaniu epidurálu a pošlú krv na rozbor. Tie by nemali byť staršie ako mesiac, čím bližšie k pôrodu si ich urobíš, tým lepšie.  Na poučení si vypočuješ o epidurále všetko potrebné, plusy a mínusy a podpíšeš informovaný súhlas. Poučenie si potom prinesieš do nemocnice, keď začneš rodiť. Tam ho odovzdáš prijímacej sestre.

Zavedenie a podanie epidurálnej analgézie

Epidurál sa zväčša podáva ak si otvorená cca na 5 cm, teda keď je predpoklad, že sa pôrod ako tak rozbehol. Ja som o neho požiadala sestru, keď už kontrakcie boli dosť nepríjemné (cca tri hodiny pred tlačením). Ona zavolá gynekológa, ten ťa vyšetrí a skonštatuje, či ti ju odporúča podať. Ak áno, ideš za anesteziológom, ktorý ťa napr. posadí na lôžko s podopretými nohami, nahrbíš chrbát, on ti vydezinfikuje miesto vpichu, znecitlivie ho, pichne ihlu, zavedie rúrku, zaistí a pripevní ti cievku na kožu. Následne musíš byť chvíľku v pokoji (ležať na chrbte 15 minút). Onedlho ti začne dávka účinkovať. Mne vydržalo tlmenie pôrodných bolestí hodinu.

Pýtaš sa, či ti pri tlačení nebude rúrka v chrbtici zavadzať, nedajbože či si s ňou neublížiš? V súčasnosti sa používajú materiály, ktoré sú tak poddajné, že si nemôžeš ublížiť. A áno, zavedenie je bezbolestné 😊. Účinkuje cca hodinu, pričom podľa slov anesteziológa, ktorý mi ju zavádzal, zväčša sa podávajú maximálne 3 dávky počas pôrodu (je to individuálne).

PS: Epidurál tlmí pôrodné bolesti a nie kontrakcie. Kontrakcie prebiehajú naďalej.

                                                                                                 Čítaj viac článkov z kategórie TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.