Pred pôrodom som i ja uvažovala o jej odbere a uskladnení. Valilo sa na mňa množstvo informácií. Najmä marketingových. Vďaka nim som sa zoznámila s komerčnou spoločnosťou, ktorá odber i uskladnenie za nemalé peniažky zabezpečuje. Existuje však aj iná možnosť, o ktorej sa dozvieš viac v texte.
Unikátnosť kmeňových buniek
Rozhodnúť o odbere z pupočníka novorodenca sa musíš už pred pôrodom. Je nutné vykonať viacero krokov. Najdôležitejší je aký spôsob odberu a uskladnenia si vyberieš, následne odkiaľ chceš kmeňové bunky odobrať.
V pupočníku a placente sa po narodení dieťatka nachádzajú tzv. kmeňové bunky (základné bunky), ktoré nemajú špecializované použitie. A to je ich unikátnosť. Neskôr nadobudnú schopnosť špecializovať sa a následne nimi vieme liečiť, či obnoviť chorobou poškodené tkanivá (leukémie, autoimunutné ochorenia a mnohé iné). Tieto bunky sa už neskôr v tele človeka netvoria. Môžu byť odobraté a uskladnené iba pri narodení.
Kmeňové bunky (ich niekoľko druhov) sa nachádzajú v troch častiach – v krvi a v tkanive pupočníka a v tkanive placenty dieťaťa . Všetky tri zdroje sa dajú i odobrať.
Možnosti odberu kmeňových buniek novorodenca
Z médií, avšak tendenciu hovoriť iba o jednej (platenej) možnosti odberu a uskladnenia pupočníkovej krvi (kmeňových buniek z nej) majú aj niektoré nemocnice, sa dozvieš väčšinu informácií o platenej možnosti. Avšak existuje aj druhá možnosť, tá je ZDARMA.
Vybrať si preto môžeš z odberu a uskladnenia (= zamrazenia):
- pre vlastnú potrebu dieťaťa (za poplatok odber aj za uskladnenie), teda rodičia dieťaťa sú jej vlastníci a dieťa má na ňu okamžitý nárok (je k dispozícii prioritne len jemu), pri niektorých ochoreniach môže byť použitá aj pre súrodenca dieťaťa.
- do darcovskej banky (zadarmo), kde je krv tvojho novorodenca použitá pre potrebu liečby inej osoby, cudzieho človeka kdekoľvek na svete. Zároveň však má nárok na takúto pomoc i tvoje dieťatko, keď to bude nevyhnutné pre jeho liečbu v budúcnosti. Samozrejme i bez predchádzajúceho darovania. Darovaním len prispeješ k väčšej vzorke krvi, ktoré po posúdení jej vhodnosti, môže byť evidovaná v registri darcov a môže zachrániť napr. život inému pacientovi. Zoznam nemocníc, ktoré vykonávajú odbery pupočníkovej krvi do darcovskej banky sú:
-
- Bratislava (Antolská, Kramáre, Ružinov, Koch)
- Čadca
- Košice (SNP, Šaca, Rastislavova)
- Martin
- Nitra
- Prešov
- Stará Ľubovňa
- Trenčín
- Trnava
- Žilina
V oboch prípadoch musíš o odber a uskladnenie požiadať. Kontaktovať poskytovateľa tejto služby (posurfuj web). Je na tebe, či sa pre odber rozhodneš a akú možnosť si vyberieš, oba odbery sprevádza proces vybavovania. Verím, že som ti pomohla sa zorientovať v danej problematike a budeš lepšie vedieť posúdiť možnosti, ktoré sa ti ponúkajú.
Čítaj viac článkov z kategórie TU.
PS: Ďakujem za zdieľanie článku, oceníš tým moju snahu a čas. Tiež pomôžeš šíriť užitočné informácie iným rodičom.
Zdroj informácií: web Eurocord
Zdroj foto: pixabay.com